Gerhart Hauptmann
- Biografia
- Wiesenstein
- Wokół Hanusi - obejrzyj po zamknięciu muzeum
- „Przyjaciel Muzeum”
- Konferencja naukowa "Gerhart Hauptmann - polskie konteksty" 2021
- PDWD "Warszawianka" - nasz apel do tych, którzy tu byli
- Polscy tłumacze Hauptmanna
- monoKARK Młodych '24 - projekt Kultura-Interwencje 2024
- Projekt "Gerhart Hauptmann i Polacy 1945–1946"
- Wystawy wędrujące (czasowe)
- Hans Pleschinski u Gerharta Hauptmanna
- monoKARK Młodych - projekt Kultura - Interwencje 2023
- Projekt „Kultura w sieci" 2020
- Jubileusz 150-lecia urodzin G. Hauptmanna i 100-lecia Nagrody Nobla
Multimedia w Muzeum DGH
Oferty pracy w Muzeum
Na Hiddensee! - nowa wystawa w naszym muzeum
wt., 04/05/2021 - 14:29 | muzeum-dgh
Od wtorku 4. maja muzeum jest ponownie otwarte. Zachęcamy do odwiedzenia, tym bardziej, że przygotowaliśmy nową wystawę „Na Hiddensee!” To fotograficzne wspomnienie z pobytu na bałtyckiej wyspie, utrwalone przez Andrzeja Plocha i Janusza Skowrońskiego. Odwiedzili ją w roku 2012, roku dwóch jubileuszy – 150 rocznicy urodzin Gerharta Hauptmanna i 100 rocznicy otrzymania literackiego Nobla. Jak pisał Hauptmann: Od roku 1885 Hiddensee splata się nierozerwalnie z moim losem. Lecz dopiero po trwającej pół wieku wzajemnej wierności nadszedł czas, aby nabyć na tym pustkowiu niewielką posiadłość i tutaj się zadomowić. Stara miłość nie rdzewieje. Hiddensee oddała mi się staremu, w swojej nowej, młodej szacie, a jej czar odmładza mnie za każdym razem, gdy dotknę swoją stopą tę ukochaną ziemię (1933).
Pisarz „odkrył” dla siebie Hiddensee w 1885 roku. Ta maleńka, długa na siedemnaście kilometrów i mająca powierzchnię niecałych dwudziestu kilometrów kwadratowych wyspa, odegra istotną rolę w jego życiu. Pisarz pojawia się tu kolejno w roku 1896, potem w 1916. Początkowo było to miejsce odosobnione, wyspa nie była znanym kurortem. W sezonie w Kloster i Vitte przebywało łącznie zaledwie 50-60 letników. Kiedy w 1916 r. pisarz ponownie odwiedził „swoją” wyspę czuł się zawiedziony i dotknięty wielką ilością zwczasowiczów, który tłumnie odwiedzali wyspę, obruszał się na kosze plażowe i ze smutkiem wspominał dni, kiedy mógł samotnie spacerować wzdłuż i wszerz wyspy, nie napotykając ludzi. Mimo to, bywał stałym gościem pensjonatu „ Lietzenburg” w osadzie Kloster. W latach 20-tych XX w. Hiddensee stała się ulubionym miejscem urlopów i pracy nad morzem dla artystów, malarzy, literatów, reżyserów i naukowców. To tutaj Tomasz Mann nadawał ostatni szlif „Czarodziejskiej Góry”. Na wyspie gościł także Albert Einstein. W roku 1930 Hauptmann - za namową zaprzyjaźnionego z nim pastora Arnolda Gustavsa - kupuje na Hiddensee w wiosce Kloster letni dom - „ Haus Seedorn”. Obliczono, że w latach1885-1943 pisarz odwiedził wyspę ponad trzydzieści razy, przebywając na niej łącznie około trzy i pół roku. Na wyspie mówiono, że „sezon na Hiddensee zaczyna się, kiedy do Hauptmanna przybywa dostawca wina a kończy winiarnia pisarza jest pusta”.
6 czerwca 1946 r. Gerhart Hauptmann umiera w Jagniątkowie. Po jego śmierci wdowa podejmuje jedyną i nieodwracalną decyzję – pragnie pochować męża na Hiddensee. Czeka na to aż 7 i pół tygodnia. Po licznych politycznych zawirowaniach (co dokumentuje w naszym muzeum inna wystawa – „Pociąg specjalny z Gerhartem Hauptmannem”) – pisarz zostaje pochowany na małym cmentarzu w Kloster przed wschodem słońca 28 lipca 1946 roku. 17 stycznia 1957 r. umiera Margarete Hauptmann. Dopiero 6 czerwca 1983 r. w 37 rocznicę śmierci Gerharta Hauptmanna ich wnuczka Anja Hauptmann, mogła złożyć urnę z prochami Margarety w grobie męża na Hiddensee. Na tym samym cmentarzu spoczywa również pastor Arnold Gustavs.
Fotograficzną wystawę uzupełniają liczne książki, dokumenty i pamiątki związane z wyspą i pisarzem. Zapraszamy serdecznie i przypominamy, że od maja muzeum czynne jest od wtorku do niedzieli w godz. 9-17.