Maria Konopnicka
Dzieje Muzeum w Żarnowcu sięgają 1902 r., kiedy Maria Konopnicka obchodziła swój jubileusz 25-lecia pracy pisarskiej. Poetka podróżująca od 20 lat po Europie marzyła o własnym domu i wyrażała tęsknotę za choćby jednym własnym drzewem. W ramach daru narodowego zakupiono niewielką posiadłość złożoną z kawałka ziemi i domu. Dar narodowy był najwyższym wyróżnieniem dla pisarza w czasach zaborów. W historii Polski tylko Henryka Sienkiewicza i Marię Konopnicką spotkał taki zaszczyt. Z pomocą Konopnickiej przyszły komitety jubileuszowe w Krakowie, Lwowie, Poznaniu i Warszawie, których zadaniem było wybranie odpowiedniego miejsca dla poetki oraz zbieranie datków na ten szlachetny cel.
Po śmierci Konopnickiej dworek i park pozostawał do 1956 r. w posiadaniu jej rodziny, najdłużej zamieszkiwały w Żarnowcu córki poetki Laura Pytlińska i Zofia Mickiewiczowa. Gdy w 1935 r. zmarła Laura, jedyną właścicielką żarnowieckiej posiadłości pozostała Zofia. Podczas drugiej wojny światowej dworek pozostał na łasce losu, mieścił się w nim szpital wojskowy. W 1945 r. powraca do Żarnowca Mickiewiczowa i nawiązuje szerokie kontakty ze środowiskiem artystycznym (m.in. z Wandą Siemaszkową). Zofia w 1956 r., na kilka miesięcy przed śmiercią, ofiarowuje dworek i park narodowi polskiemu. Na podstawie aktu darowizny Mickiewiczowej oraz spadkobierców poetki Ministerstwo Kultury i Sztuki w 1957 r. powołało do życia Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu. Otwarcia ekspozycji muzealnych dokonano dopiero 15 września 1960 r., po przeprowadzeniu prac remontowych i konserwatorskich. W latach 1985–1991 wybudowano na fundamentach dawnego spichlerza dworskiego budynek „Lamusa”, w którym mieszczą się ekspozycje, bogata w zbiory biblioteka, administracja muzeum oraz pracownie i magazyny zbiorów.
Muzeum gromadzi autentyczne obiekty z zakresu literatury polskiej XIX i XX w., historii sztuki, rzemiosła artystycznego, historii oraz obiekty z epoki do wyposażenia pomieszczeń dworku. Zbiory literackie tworzą głównie książki i czasopisma, m.in. duża kolekcja dzieł Marii Konopnickiej (od pierwodruków po wznowienia współczesne) oraz naukowe i popularnonaukowe opracowania twórczości poetki. Do najcenniejszych zbiorów Muzeum należą rękopisy utworów Konopnickiej oraz listy poetki i innych pisarzy polskich, m.in.: Elizy Orzeszkowej, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Stefana i Oktawii Żeromskich, Stanisława Przybyszewskiego. Unikatową kolekcję stanowią adresy hołdownicze, dyplomy honorowe, albumy oraz dary, które otrzymała Konopnicka w 1902 r. z okazji jubileuszu 25-lecia pracy literackiej – od różnych towarzystw, instytucji oraz osób z Europy i Ameryki.
Ponadto Muzeum posiada:
- największy w Polsce zbiór obrazów Marii Dulębianki, znakomitej malarki przełomu XIX i XX w., mieszkającej w latach 1903–1910 w dworku wraz z Konopnicką,
- jedną z większych w Polsce kolekcji stylowych kałamarzy i przyborów na biurko z XIX i początku XX w.,
- oryginalne ilustracje do utworów Konopnickiej znanych polskich artystów, jak m.in.: Jana Marcina Szancera, Bogdana Zieleńca, Józefa Czerwińskiego, Zofii Fijałkowskiej, Stanisława Kaczora Batowskiego,
- dużą kolekcję medali autorskich z wizerunkami pisarzy i sławnych Polek,
- liczny zbiór płaskorzeźb w drewnie przedstawiających rozmaite kształty plastyczne orła z różnych okresów historycznych państwa i narodu.
kierujemy do Państwa ofertę edukacyjną w postaci prezentowanej w naszym Muzeum wystawy poświęconej wybitnej polskiej literatce Marii Konopnickiej.
Oprócz głównej działalności naszego Muzeum i związanych z nią wystaw stałych poświęconych nobliście Gerhartowi Hauptmannowi, jego życiu i twórczości, rozpoczęliśmy nowy cykl wystawienniczy poświęcony tłumaczom dzieł Gerharta Hauptmanna na język polski.
Pierwszą postacią prezentowaną w tym cyklu jest Maria Konopnicka. Od 5 sierpnia do końca 2018 r. prezentowana była u nas wystawa ze zbiorów Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu k. Krosna. Stanowiła ona doskonałą podstawę do realizacji zajęć szkolnych, rozszerzania wiedzy o postaci i pomagała w realizacji programu edukacyjnego dzieci i młodzieży. Dzięki prezentowanym na wystawie eksponatom i dostępnym materiałom mogliśmy przybliżyć postać Marii Konopnickiej nie tylko jako pisarki, ale też jako patriotki, emancypantki, tłumaczki, matki i podróżniczki. Nieznane ciekawostki z jej życia, tło historyczne przełomu XIX i XX wieku czy Polska w czasach zaborów – to tematyka do poruszenia na przykładzie bogatego życia naszej wspaniałej pisarki.
Proponujemy Państwu możliwość przeprowadzenia zajęć edukacyjnych przybliżających życie i twórczość autorki oraz tło historyczne tego okresu korzystając z prezentowanej ekspozycji.
Chcielibyśmy również poinformować, że stałą ofertą naszego Muzeum jest prowadzenie lekcji muzealnych z zakresu literatury i historii obejmujących lata życia i twórczości Gerharta Hauptmanna (1862–1946), laureata literackiej nagrody Nobla z 1912 roku. Dodatkowo lekcje te mogą być prowadzone również w języku niemieckim dla uczniów na różnym poziomie zaawansowania. W ramach lekcji istnieje możliwość realizacji małego projektu dla uczniów (w jęz. polskim lub niemieckim), który byłby wykorzystany później przez nauczyciela.
Lekcje są wcześniej uzgadniane z nauczycielem danego przedmiotu, by dostosować tematykę i poziom zaawansowania do danej grupy.
Wizytę w naszym Muzeum można powiązać z atrakcjami turystycznymi okolicy (np. Zamek Chojnik, Karkonosze ze Śnieżnymi Kotłami czy Szklarska Poręba). Zaś znajdujący się przy Muzeum obiekt „Koralowa ścieżka” dysponuje pełnym zapleczem noclegowo-żywieniowym.