Gerhart Hauptmann
- Biografia
- Wiesenstein
- Wokół Hanusi - obejrzyj po zamknięciu muzeum
- „Przyjaciel Muzeum”
- Konferencja naukowa "Gerhart Hauptmann - polskie konteksty" 2021
- Od „Wiesensteinu” do „Warszawianki” - projekt Kultura - Interwencje 2021
- PDWD "Warszawianka" - nasz apel do tych, którzy tu byli
- Polscy tłumacze Hauptmanna
- Projekt "Gerhart Hauptmann i Polacy 1945-1946"
- Wystawy wędrujące (czasowe)
- Hans Pleschinski u Gerharta Hauptmanna
- Projekt „Kultura w sieci" 2020
- Jubileusz 150-lecia urodzin G. Hauptmanna i 100-lecia Nagrody Nobla
Multimedia w Muzeum DGH
Oferty pracy w Muzeum
Kolejna nasza książka ze wsparciem Wrocławskiego Programu Wydawniczego


Miło nam poinformować Państwa, że przygotowywana przez nasze muzeum kolejna książka otrzymała wsparcie Wrocławskiego Programu Wydawniczego. Poinformował o tym oficjalnie na swojej stronie Wrocławski Instytut Kultury
https://instytutkultury.pl/aktualnosci/wroclawski-program-wydawniczy-wyniki/
Pozycja, którą zamierzamy wydać to przetłumaczone na język polski wspomnienia Günthera Grundmanna (1892-1976) pt. "Moje śląskie spotkania z Gerhartem Hauptmannem". Książkę z języka niemieckiego przetłumaczył Mirosław Mackiewicz. Będzie to pierwsza polska publikacja tego dolnośląskiego (do 1945 roku) konserwatora zabytków, znanego ze akcji rozlokowywania dzieł sztuki pod koniec II wojny światowej (tzw. lista Grundmanna). Ciekawe świadectwo konserwatora ukazuje bogatą paletę ludzi władzy i kultury Dolnego Śląska tego okresu.
Kiedy przegrana wojna stawała się kwestią czasu i coś trzeba było zrobić ze zbiorami Hauptmanna, w tym z wartościową rzeźbą "Hanusią". W styczniu 1944 r. Grundmann został zaproszony na domowy obiad do Wiesensteinu. Była to dobra okazja do rozmowy o zabezpieczeniu bogatego archiwum. Sam gospodarz ucieszył się na wieść, że jego „marmurowa dziewczyna” wkrótce będzie stać przed domem wśród skał. Grundmann przygotował szkice przyszłego fundamentu pod pomnik oraz zaplanował sposób przywiezienia pomnika do parku.
Generalny konserwator usiadł za kierownicą ciężarówki i osobiście przetransportował rzeźbę do Jagniątkowa i ustawił przy domu Hauptmanna. Sprawiło to osobiste zaangażowanie w sprawę gauleitera Dolnego Śląska Hankego, ofiarodawcy prezentu pisarzowi.
Książkę zamierzamy wydać w ramach muzealnej serii "Gerhart Hauptmann i przyjaciele" a jej fragmentu w interpretacji jeleniogórskiego aktora Jacka Paruszyńskiego możecie posłuchać tutaj ->
https://www.youtube.com/watch?v=BK1tB4vRMHk